مقدمه

بدون شک یکی از بزرگترین دغدغه‌ها در صنعت، جابجایی و انتقال مایعاتی است که چسبندگی بالایی دارند. مونوپمپ یا پمپ اسکرو در این راه به کمک صنعتگران آمده است. به طوری‌که از مونوپمپ در حوزه‌های مختلفی مانند تولید دوغاب، خمیر کاغذ و خمیر کارخانه‌های بازیافت کاغذ، استفاده می‌شود. قبل از اینکه به سراغ خرید منوپمپ اسکرو بروید، خوب است تا با جزییات آن تا حدودی آشنا شوید. ما در این مقاله به طور کامل به بررسی مونو پمپ خواهیم پرداخت تا به شما در انتخابی بهتر و هوشمندانه‌تر کمک کنیم. برای داشتن انتخابی بهتر ما را تا پایان این مقاله، همراهی کنید.

موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد:

مونوپمپ چیست؟

مونوپمپ، پمپ اسکرو یا پمپ مارادونی، نمونه‌ای از پمپ‌های دسته جابجایی مثبت است. پمپ دسته جابجایی مثبت یا پمپ حفره پیش رونده، پمپی است که با به دام انداختن مقدار ثابتی مایع و آزاد کردن ناگهانی آن، باعث ایجاد حرکت مایعات می‌شود. جریان سازی در منوپمپ اسکرو با دو جزء اصلی روتور و استاتور، شکل می‌گیرد.

مونوپمپ چگونه کار می‌کند؟

نام های دیگر این نوع پمپ صنعتی، مویینو پمپ، پمپ پیچی، پمپ ماردونی و پمپ هلیکال، پمپ تک اسکرو است. مونوپمپ از دو بخش اصلی اسکرو و استاتور، تشکیل شده است. بخش محرک سیستم هیدرولیک این نوع پمپ، اسکرو مونوپمپ نام دارد. همچنین فضای حفره‌ای بین قطعه اسکرو و قطعه ثابت سیستم هیدرولیک، استاتور نامیده می‌شود. در پمپ اسکرو پس از روشن شدن موتور، استاتور شروع به چرخش می‌کند. این قطعه با داشتن شکلی مارپیچ در پمپ، خلا ایجاد کرده و باعث ورود سیال به آن می‌شود.

چرا مونوپمپ نسبت به سایر پمپ‌ها برتری دارد؟

مونوپمپ به دلیل توانایی و کاربردهای بسیار بالایی که دارد، دارای موتور قوی است. همچنین در تولید مونو پمپ‌ها از بروزترین تکنولوژی‌ها، استفاده می‌شود.

تا اینجای مقاله نگاهی مختصر به چیستی مونوپمپ انداختیم. دانستن تاریخچه پمپ اسکرو به شما درک بهتری از کاربرد این پمپ می‌دهد. در ادامه به بررسی تاریخچه و نحوه بوجود آمدن مونوپمپ می‌پردازیم.

تاریخچه

در این بخش، قصد داریم تا تاریخچه و نحوه بوجود آمدن مونوپمپ را مورد بررسی، قرار دهیم.

پمپ اسکرو در سال 1930، توسط رنه مونو، اختراع شد. رنه مونو، دانشمند پیشگام صنعت هوانوردی فرانسه بود. وی زمانی که برروی اختراع کمپرسور برای موتورهای جت متمرکز بود، به این اکتشاف بزرگ، دست پیدا کرد. رنه در آن زمان، متوجه شد که از این قابلیت نه تنها در موتور جت می‌توان استفاده کرد، بلکه می‌تواند به عنوان یک سیستم پمپاژ، مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه، رنه موضوع پایان نامه خود را تحقیق برروی مونوپمپ‌ها انتخاب کرد تا پدیده‌ای بنام پمپ اسکرو، اختراع شود.

لازم به ذکر است که امروزه مونوپمپ‌ها، فقط به یک نوع، محدود نمی‌شوند. انواع مختلفی از پمپ اسکروها وجود دارند که در قسمت بعدی، به‌طور کامل به بررسی انواع آن خواهیم پرداخت.

انواع مونو پمپ

همانطور که اشاره کردیم، مونوپمپ‌ها انواع مختلفی دارند که براساس عملکرد و اجزای تشکیل دهنده، دسته بندی می‌شوند.

در ادامه انواع مونوپمپ را مشاهده می‌کنید:

مونو پمپ فاضلاب

این مدل از مونوپمپ، یکی از رایج‌ترین مدل‌ها است. این نوع پمپ در تصفیه خانه های فاضلاب کاربرد دارد. در طول فرایند تصفیه آب مواد جامد سنگین و لجن در ته مخزن رسوب می کند با استفاده از این پمپ ها براحتی عمل پمپاژ صورت می گیرد.

مونو پمپ نفت و گاز و پتروشیمی

این نوع از پمپ ها به دلیل طراحی خاص بدنه و متریال به کار برده شده در آن، برای انتقال پساب نفتی، فلزات سنگین و مواد هیدورکربنی بسیار مفید است. در واقع به دلیل طراحی خاص و  چند فازی مونو پمپ‌ های پمپ‌پاژ انتخاب مناسبی برای این صنعت عظیم می باشد. مونو پمپ های صنایع نفت و گاز پمپ پاژ هم اکنون در چندین میدان گازی و نفتی مورد استفاده قرار گرفته است.

مونوپمپ صنایع غذایی یا سری F

این نوع از پمپ اسکرو در صنایع بهداشتی، غذایی و دارویی کاربرد اساسی دارد. داشتن استانداردهای بسیار بالا همچون انتقال در شرایط استریل کامل از دلایلی است که مونوپمپ سری F در صنایع غذایی گفته شده، نقش اساسی دارد. مونو پمپ های مخصوص صنایع غذایی پمپ پاژ دارای قابلیت شستشو در محل هستند. جنس بدنه از استیل ضد زنگ هست و تمامی استانداردهای صنایع غذا و دارو را رعایت کرده است.

مونو پمپ چسب یا صنایع شیمیایی

طراحی و متریال به کاربرده شده در این نوع پمپ به گونه ای است که انتقال مواد به خورندگی زیاد، مواد اسیدی، مواد سمی و مواد با ویسکوزیته بالا را به راحتی انجام دهد.

مونوپمپ افقی یا سری H

این مدل از مونوپمپ مناسب پمپاژهای سفت و دارای هلیکس است. خوب است بدانید که مونوپمپ سری H دارای دهانه مارپیچ و قیفی است که نقش موثری در پمپاژ سریع‌تر سیالات دارد.

مونوپمپ عمودی یا بشکه کش سری V

پمپ اسکرو سری V یا نیمه مستغرغ، راندمان بالایی دارد و به صورت عمود در مدار قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی این نمونه از مونوپمپ پمپاژ مواد با سایش زیاد است. این نوع پمپ اسکرو قیمت پایین‌تری نسبت به مابقی مونوپمپ‌ها دارد. این نوع پمپ به صورت عمودی در بشکه ها برای تخلیه بشکه به کار می رود.

مونوپمپ کامپکت یا سری C

این مونوپمپ، کوچکترین مدل از پمپ اسکروها است. سری C دارای ساختمانی بسیار ساده است. این دلیلی است که از کامپکت در مکان‌های کوچک، استفاده می‌شود.

اکنون که شناخت بهتری نسبت به انواع پمپ اسکروها دارید، خوب است تا با مزایا و معایب این اختراع شگقت انگیز، آشنا شوید.

مزایا و معایب

نکات مثبت:

سر و صدای کم، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پمپ اسکرو به شمار می‌آید. با این ویژگی، دست شما برای نصب پمپ در مکان‌های مختلف، بازتر می‌شود.

از دیگر مزیت‌های این دستگاه، می‌توانیم به تولید جریان یکنواخت، اشاره کنیم.

پمپ اسکرو قادر است سیالاتی با درصد ذرات جامد بالا را پمپاژ کند. این ویژگی به شما امکان پمپاژ کردن ذرات مختلف را می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین معیارها در صنعت وجود شرایط بهداشتی بالا است. خبر خوب این است که پمپ اسکرو دارای شرایط بهداشتی پمپاژ با حساسیت بالا همچون خون است.

خبر خوب دیگر این است که نه تنها هزینه نگهداری این نوع پمپ کم است، بلکه تعمیر و نصب آن هم آسان و بدون دردسر است.

نکات منفی:

یکی از بزرگترین نکات منفی مونوپمپ، قیمت بالای خرید آن است. در ادامه این مقاله، قیمت انواع برندهای پمپ اسکرو را در اختیار شما قرار داد‌ه‌ایم.

 

معتبرترین برندهای سازنده در جهان

در این بخش، معتبرترین برندهای سازنده مونوپمپ جهان را مشاهده می‌کنید :

کاربرد انواع پمپ ماردونی

پمپ اسکرو، کاربرد فراوانی در صنعت دارد. برای مثال از آن در صنایع غذایی برای پمپاژ مواد غذایی همچون عسل، سس و رب استفاده می‌شود. از دیگر کاربردها می‌توانیم به نقش آن در صنایع کاشی و سرامیک، اشاره کنیم. از این پمپ برای انتقال دوغاب در صنعت کاشی و سرامیک، استفاده می‌شود.

مونو پمپ‌ها حتی در صنایع آب و فاضلاب شهری و صنعتی نیز کاربرد و نقش موثری دارند.

صنایعی که این نوع پمپ در آن‌ها نقش و کاربرد موثری دارد، عبارتند از :

 • صنایع نساجی
 • صنایع معدنی
 • صنایع تولید نیشکر
 • صنایع پلاستیک و رنگ
 • صنایع چوب
 • صنایع تولید کاغذ
 • صنایع پتروشیمی، نفت و گاز
 • صنایع بهداشتی و دارویی
 • صنایع آرایشی
 • پالایشگاه‌ها و صنایع شیمیایی

به جرات می‌توانیم بگوییم که پمپ اسکرو در تمامی صنایع حال حاضر، کاربرد ویژه‌ای دارد.

اجزای اصلی تشکیل دهنده

در این قسمت، قصد داریم تا شما را با اجزای اصلی تشکیل دهنده مونو پمپ، آشنا کنیم. در ابتدای مقاله، با دو جزء اصلی مونو پمپ آشنا شدید که در این قسمت به طور دقیق‌تر آن را بررسی می‌کنیم.

استاتور(لاستیک):

استاتور، یک مقطع لوله‌ای شکل با سطح مارپیچی است. از درگیر شدن استاتور با روتور، تعدادی حفره عدسی شکل در امتداد لوله، بوجود می‌آیند.

 استاتور یا لاستیک پمپ

روتور (ماردون):

 روتور، قطعه برجسته و مارپیچی است که به شکل ماردون در قسمت هیدرولیک پمپ، می‌چرخد.

rotor

بدنه - کیسینگ و محفظه مکش

بدنه مونو پمپ های پمپ پاژ معمولاً از مواد ریخته‌گری شده مثل فولاد ضد زنگ  ANSI316 ، چدن خاکستری یا کربن استیل  ASTM A216 WCB  تولید می‌شوند. شکل هندسی و جنس این قطعات با توجه به کاربردهای مختلف آن در صنایع مختلف متفاوت می باشد و در دپارتمان مهندسی رایبد انرژی پاژ با توجه به نیاز شما طراحی می شود.

شاسی

شاسی مونو پمپ های پمپ پاژ از ورق‌کاری و خمکاری انواع صفحات فولادهای ضد زنگ و ورق گالوانیزه تولید می شود. همچنین شاسی به صورت اسکلت سازه‌ای از پروفیل‌های ناودانی فولادی نیز تولید می‌شود.

مونو پمپ های استاندارد این شرکت از نوع خم‌کاری صفحه‌ای است. سایز و مدل شاسی‌های مونو پمپ های ساخته شده با توجه به درخواست و نیاز مشتری قابل اصلاح می‌باشد.

شاسی پمپ

سیستم های آب بندی

با توجه به میزان حساسیت موجود در مواد مورد انتقال در صورت نشتی از دو نوع سیستم آب بندی مرسوم در صنعت استفاده می‌شود:

         سیستم آب بندی مکانیکی (Mechanical seal)

         سیستم آب بندی نواری (Packing gland seal) 

سیستم آب بندی مونو پمپ

سیستم های آب بندی مکانیکال سیل دارای درجه اطمینان بالاتری از سیستم های آب بندی نواری هستند و در مواردی که از مونو پمپ های این شرکت جهت انتقال مواد پرخطر استفاده شود، حتماً بایستی از این نوع سیستم آب بندی استفاده نمود.

دوره تعمیر و نگهداری در سیستم‌های آب بندی نواری کوتاه تر است و بایستی تعداد دفعات بیشتری در یک بازه زمانی مشخص جهت تعمیرات، مونتاژ و دمونتاژ هزینه شود ولی هزینه اولیه در خرید این سیستم به مراتب پایین‌تر است.

 

در مونو پمپ های تولیدی شرکت رایبد انرژی از سیستم آب بندی مکانیکال سیل استفاده می‌شود.

 

نحوه انتخاب جنس قطعات

اجزاء فلزی اصلی پمپ اسکرو، عبارت است از استاتور، روتور و مجموعه‌ای از پیوست‌های متصل به آن. این پیوست‌ها مجهز به پوشش یا آبکاری شده هستند.

در تعیین و انتخاب جنس روتور و لوله استاتور باید مواردی که در اینجا آورده شده است را در نظر بگیرید :

 1. توجه به حد و مقدار مجاز ترکیبات شیمیایی مواد منتقل شده در پمپ مارادونی.
 2. مقدار مجاز خواص مکانیکی در جنس فلز انتخاب شده برای روتور و لوله استاتور. این خواص مکانیکی شامل استحکام کششی، تنش تسلیم، درصد ازدیاد طول نسبی و سختی هستند.
 3. شفت روتور باید مقاومت کافی داشته باشد. به طوری‌که قطعات متصل به روتور، توانایی حمل ترکیب بارهای محوری و پیچشی در محدوده کاری تعریف شده برای نوع مونوپمپ منتخب را داشته باشند.
 4. استحکام روتور باید قبل از انتخاب در نظر گرفته شود. مخصوصا در شرایطی که احتمال بوجود آمدن نیروهای خمشی و نیروهای متناوب ترکیبی در استفاده از پمپ اسکرو پیش بینی می‌شود.
 5. در شرایطی که مونوپمپ در دمای بالا باشد، باید ضریب استحکام مواد نسبت به دمای کاربری محاسبه شود.

نحوه تعیین مشخصات عملکردی در سفارش گذاری

برای سفارش باید مشخصه‌های عملکرد مونوپمپ را منطبق با استانداردها تهیه کنید. همچنین مشتری باید الزامات و شرایط کارکرد پمپ را که در این مقاله، ذکر شد به طور مناسب، تعیین کند.

شما می‌توانید این الزامات و شرایط کاری خود را با کارشناسان و مشاوران شرکت رایبد در میان بگذارید. کارشناسان شرکت رایبد، با بررسی درخواست و شناسایی نیازهای شما، مناسب‌ترین نوع و برند مونوپمپ را به شما پیشنهاد می‌دهند.

نکاتی که باید برای انتخاب بهترین پمپ اسکرو با کارشناسان در میان بگذارید :

 • نوع و مشخصات مواد و سیال
 • فشار کاری مورد نیاز مونوپمپ
 • نوع و محل استقرار
 • تعداد مورد نیاز
 • برند
 • لیست قطعات یدکی ورد نیاز
 • شماره فنی قطعه (ارسال نمونه قطعه)
 • جنس قطعات یدکی

مشخصات فنی

این پمپ برای پمپاژ مواد غلیظ با ویسکوزیته ی بالا و یا مواد دارای ذرات ساینده و یا حتی شن و ماسه کاربرد دارد. مشخصات فنی انواع پمپ های پیچی به شرح زیر است:

معیار

مقدار

دمای کاری

 3 تا 120 درجه سانتیگراد

فشار تولیدی

1 تا 24 بار

حداقل ظرفیت کاری

0.5 لیتر بر ساعت

حداکثر ظرفیت کاری

160 متر مکعب بر ساعت

ویسکوزیته کاری

0.8 تا 500،000 سانتی پویز

قطر ذرات ساینده

0 تا 8 میلی متر

 

قیمت

در اطلاع دقیق از قیمت ها لطفا با بازرگانی شرکت تماس بگیرید، کافی است دکمه چت واتساپ در وب سایت را کلیک کنید یا مستقیم با شماره ۰۵۱۳۵۵۹۲۳۸۹ یا 09359152389 تماس بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله، سعی کردیم شما را با جزئیاتی که قبل از خرید مونوپمپ باید در نظر بگیرید، آشنا کنیم. همانطور که گفتیم می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان شرکت رایبد انرژی پاژ، یک خرید هوشمندانه و ایده ال داشته باشید. از اینکه ما را تا اینجای مقاله همراهی کردید، سپاسگزاریم.

0

نظرات

نظر خود را با ما در میان بگذارید
نشانی ایمیل منتشر نخواهد شد

نظرات

Your email address will not be published. فیلدهای ستاره دار اجباری هستند *