منو پمپ لوله ای یا مونو پمپ به پمپ های جابجایی مثبت گفته می شود. این پمپ ها که به پمپ لوله ای نیز شناخته میشوند در انتقال سیالات خاص با خورندگی بالا٫ مواد شیمیایی٫ مواد با ویسکوزیته کم کاربرد دارند.


طرز کار مونو پمپ لوله ای

مونو پمپ وسیله ای برای انتقال انواع سیالات می باشد. این پمپ ها در دو نوع کلی افقی و عمودی یا بشکه کش ساخته می شوند. با توجه به نوع کاربری و سیال مورد انتقال جنس قطعات متفاوت می باشد. این پمپ ها در نوع عمودی به صورت عمود درون بشکه قرار می گیرند به همین  دلیل به آن پمپ بشکه ای یا بشکه کش یا غلیظ کش نیز می گویند. این پمپ ها برای انتقال انواع مواد مناسب می باشند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده

این پمپ ها ازدو قطعه ی اصلی روتور یا ماردون و استاتور یا لاستیک پمپ ساخته می شوند. روتور قطعه ای مارپیچی شکل است که درون استاتور می چرخد و جریان سیال را شکل می دهد. این وسیله همیشه یک جریان ثابت را منتقل می کند. این پمپ ها برای انتقال انواع مواد خورنده، غلیظ، اسیدی، ویسکوز، گل و لجن، دوغاب کاربرد دارند.

کاربرد پمپ لوله ای

عمده کاربرد مونو پمپ های ساخت شرکت رایبد انرژی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، فاضلاب و تصفیه خانه ها برای جابجایی لجن و مواد رسوبات و ته نشین ها کاربر دارد.
جنس قطعات این پمپ ها از مواد مختلف بسته به نوع سیال متفاوت است.

جنس قطعات

معمولا جنس روتور از فولاد ضدزنگ، استیل، چدن، ... با پوشش دهی کروم یا نیکل و ... انتخاب می شود.
جنس لاستیک یا استاتور پمپ از وایتون، NBR و غیره بسته به نوع سیال انتخاب می شود.

برای سیالات تا دمای 60 درجه و همچنین مواد روغنی از NBR و برای سیالات با دمای بالاتر از وایتون استفاده می شود.


کارشناسان خبره رایبد انرژی اماده پاسخگویی به تمامی سوالات مشتریان می باشند.

 

خلاصه مطلب

منو پمپ یا مونو پمپ به پمپ های جابجایی مثبت گفته می شود. این پمپ ها که به پمپ لوله ای نیز شناخته میشوند در انتقال سیالات خاص با خورندگی بالا٫ مواد شیمیایی٫ مواد با ویسکوزیته کم کاربرد دارند.

0

نظرات

نظر خود را با ما در میان بگذارید
نشانی ایمیل منتشر نخواهد شد

نظرات

Your email address will not be published. فیلدهای ستاره دار اجباری هستند *